Bosch Yetkili Servisi İzmir

İzmir Bölge Servisleri

Bosch Kombi E9 Hatası Çözümü

Bosch Kombi E9 Hatası Çözümü


Bosch marka kombi cihazınız da sizde e9 hatasını görüyorsanız fazla da telaş yapmanıza gerek yok; sorun büyük ihtimalle çok küçük!


E9 hatası nedir ?

Kombi´nin ısı eşanjörün de bulunan emniyet ventillerinin devreye girmesi. 2 adet emniyet ventili vardır, bunlar sırası ile atık gaz ventili ve alçak basınç ventili dir.

E9 hatası çözümü ;

Bu hata kodu ile karşılaşan Bosch Kombi kullanıcılarının %90´ında görülen problem cihazın tesisat su basıncında ki (bar) düşüklüğü. Çözümü oldukça basit olan bu hata ; cihazın su basıncını istenilen bar seviyesine getirince kombinin sigortasını yada fişini çekip taktığınız takdir de hata silinecektir. 
 bosch kombi e9 hatası

Kırmızı ok ile gösterdiğimiz Bar (Basınç) Saati dir. Bu saat 1 ile 2 bar arası seyretmektedir. Eğer sizin kombinizin saati 1 bar´ın altında yada 2 bar´ın üzerinde ise sorun var demektir. Bosch kombi cihazlarında bar ayarı için kullandığımız vana standart bir yerde olmasa da genellik ile kombinizin sol alt köşesindedir. Lütfen peteklere giden tesisat vanaları ile karıştırmayınız. Bize lazım olan vana Kombi´nin üzerinde olacak tesisat borularının üzerinde değil! Zaten vana açtığınız anda su akış sesi duyacaksınız ve Bar saatimiz yükselmeye başlayacak. 1,5 barın bi tık üstü yeterli olacaktır.